Thajský box 

Muay thai je známý též jako thajský box (thaibox) je thajské plnokontaktní bojové umění.

Vyvinulo se patrně z čínských bojových umění a v Thajsku si získalo obrovskou popularitu. Původně se souboje odehrávaly převážně na tržištích. Později začaly vznikat specializované stadiony a zápas se přesunul do klasického ringu.

Jedná se o jeden z nejtvrdších bojových sportů. Jsou povoleny údery lokty a koleny. Kromě suspenzoru, chrániče zubů a rukavic se nepoužívají žádné chrániče a bojovníci nastupují k zápasu bosí. Souboj trvá pět kol po třech minutách. Jednotlivá kola jsou oddělena dvouminutovou přestávkou.

Každý zápas začíná tradičním zahajovacím ceremoniálem vai-kru (tanec-modlitba). Bojovníci Muay-Thai nosí z provazu upletené čelenky mong-kol.

Kickbox

Kickboxing (Kickbox) je bojový sport, ve kterém se využívají jak techniky z východních bojových umění tak i techniky ze západních bojových umění. V kickboxu se zápasí ve stoji,zápasení na zemi je zakázané.
Kickbox lidé provozují buď jako plnokontaktní sport (full-contact) nebo jako způsob zlepšení zdravotního stavu a tělesné i duševní pohody. V případě plnokontaktního sportu mají na sobě bojovníci speciální vybavení zahrnující: chránič zubů, omotávky rukou (bandáže), boxerské rukavice, chránič třísel se suspenzorem, chrániče holení a nártů (tzv. botičky) a nepovinně i helmu. Bojovnice pak navíc ještě mají chránič hrudi. 
V evropské formě kickboxu se místo trenýrek mohou používat dlouhé kalhoty. Vedle toho v amatérských zápasech, kde spolu zápasí začínající bojovníci, se soutěží i v mírnějších formách kickboxu – tzv.polokontaktní kickbox, kde je cílem správně provedenou technikou prorazit soupeřův blok, ale kde je limitováno užití fyzické síly. Vybavení pro polokontakt je podobné jako pro full-contact, navíc je tu akorát helma. Polokontaktní kickbox se dále dělí na 3 stylu(lightcontact, kicklight, points fighting)

Existuje mnoho druhů bojových umění s označením kickbox, jako je třeba japonský, americký, indický, barmský nebo francouzský. Termín kickbox je tak velmi mnohovýznamový.

Box 

 
Box (dříve také rohování) je bojový sport, při kterém se dva protivníci snaží navzájem knokautovat za použití pravidly povolených úderů pěstmi. Sportovní box vznikl v 18. století ve Velké Británii. Pravidla boxu stanoví Mezinárodní federace boxerů amaterů (AIBA). Boxeři jsou rozděleni podle váhových kategorií. 

V současnosti existuje nejen mužský, ale i ženský box. V některých zemích je provozován kromě amatérského i box profesionální. Rozdíl mezi boxem profesionálním a amatérským je nejen ve výstroji, ale i v charakteru zápasu. Zatímco amatérští boxeři boxují oblečeni do nátělníků a s ochrannou helmou, profesionální boxeři boxují svlečení do půli těla bez helmy. Amatérský boxerský zápas se skládá ze tří kol po třech minutách, přičemž jsou zakázány útoky na záda. 

V profesionálním boxu může zápas trvat až dvanáct kol. V obou případech je mezi koly minutová pauza. V současnosti existuje pět celosvětových profesionálních boxerských asociací, z nichž každá pořádá vlastní souboje o titul mistra světa. Existenci mnoha asociací je nutno spatřovat ve skutečnosti, že box je celosvětově nejvíce provozovaným individuálním sportem.

Fitbox

Fitbox ( Fit-Box) je bojový nekontaktní sport, který zvyšuje kondici, pomáhá redukci nadváhy a zároveň komplexně posiluje celé tělo. Používají se při něm boxerské údery a kopy z kick-boxu a thajského boxu.

Tento nekontaktní sport lidé provozují nejčastěji v posilovnách. Nutným vybavením pro toto cvičení jsou: boxerské rukavice, boxerský pytel a omotávky rukou (bandáže). Při lekcích se často využívá kombinací kopů a úderů vycházejících z boxerských či kickboxerských technik, spolu s posilováním celého pohybového aparátu. Dále se obvykle využívá rytmu hudby pro větší motivaci jedince při sportovním vytížení, podobně jako v aerobiku. Často se tedy můžeme setkat se spojením fitboxu a aerobiku. Toto spojení dvou odlišných sportů se stalo velice oblíbenou součástí tréninkových lekcí ve fitness. Je oblíbené hlavně pro svoji vysokou účinnost při redukování nadváhy.

Účelem cvičení je prevence kardiovaskulárních onemocnění celé cvičení pomáhá životosprávě člověka. Dalším důležitým faktorem fitboxu je uvolnění nahromaděného stresu z práce či studia. Dalším a neméně důležitým faktorem i naučení základů sebeobrany, kterou mohou účinně provádět muži i ženy všech věkových kategorií.

 

Žádost o sponzoring

Žádost o sponzoring

  Dobrý den,     Jmenuji se Ladislav Krištůfek, byl jsem studentem střední školy. Čtyři roky jsem završil maturitní zkouškou. Už od šestnácti let se aktivně věnuji thajskému boxu (Thai box). V posledním roce jsem získal druhé místo na turnaji Czech open 2011. Jednalo...
Celý článek